November közepén a párizsi és a chicagoi tőzsdén a búza jegyzése 2014. óta a legmagasabb volt. A közel 6 éves csúcsok kialakulásához több tényező vezetett. A búza határidős tőzsdei árát elsősorban az időjárási körülmények befolyásolták. A búza főbb termőterületein jellemző száraz időjárás veszélyezteti a globális készleteket. Egyes elemzők szerint ezek az adatok még módosulhatnak, még rosszabb forgatókönyv is kialakulhat.
A legnagyobb aggodalmak a száraz időjárás miatt Oroszországban voltak, Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre. USA-ban az aszály a nyugati részeket érintette leginkább. Még az időjárási aggályok megjelenése előtt az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma csökkentette a becsült zárókészlet mennyiségét. A 2020-2021-es gazdasági évre 108 millió bushel a becsült mennyiség, ami hat év legalacsonyabb adata lenne. Az oroszországi időjárási helyzet hasonlít az Ukrajnaira, július 15. óta Kelet-Ukrajnában a csapadék mennyisége az átlagos csapadék mennyiség 25%-át érte el.

Forrás: agroforum.hu
Az Egyesült Államok Meteorológiai Szolgálata arra számít, hogy az USA déli részén tovább fog fokozódni a szárazság. Argentínában, amely a világ legnagyobb búzaexportáló országai közé tartozik, a búzatermés előrejelzések alacsonyabb terméssel kalkulálnak. Eközben Kína búza iránti kereslete várhatóan erősödik. Az USDA szerint Kína búza igénye 7,5 millió tonna lesz, ezzel Kína a 2020–2021-es gazdasági év harmadik legnagyobb globális importőrévé válik.

Kínának nagy szüksége van a gabonaimport növelésére, részben a kukorica és a szójabab terméshiánya, az áradások, a Covid-19 illetve egy újabb kereskedelmi háború lehetősége miatt. Jelenleg globális szinten nincs hiány búzából. Az USDA 2020–2021-re vonatkozóan 2,1 millió tonnával 321,5 millió tonnára emelte a búzatermés becslését. Az USDA októberi jelentése szerint az orosz búzatermelés 5 millió tonnával 83 millióra nő, ami a második legnagyobb termés.
Tehát az árakat elsősorban a jövőbeni események alakítják. Hosszabb távú aggodalmakat áraz be a piac. (La Nińa időjárási hatás, oroszországi szárazság, Egyesült Államok időjárási körülmények).
Forrás: marketwatch.com
Borbély László
terménykereskedelmi üzletágvezető