2022. május 31-én rendezték meg Abaújszántón a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatósága (Nébih-MGEI) által szervezett őszi káposztarepce és őszi búza fajtabemutató, ahol az Agroker Holding Zrt. támogatóként vett részt. A rendezvényen széleskörű információkat kaptak a termelők a két fő őszikultúra helyes fajtaválasztásával kapcsolatban.
A fajtaválasztás megkönnyítése érdekében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség és Terméktanács, valamint a fajtatulajdonosok megbízása alapján a NÉBIH Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatósága a 2021-2022 évi tenyészidőszakban, korai, középérésű és középkései éréscsoportban összesen 59 fajtát, ebből 4 hibridbúzát vetett el az abaújszántói Fajtakísérleti Állomáson és további 8 helyen. A fajtabemutató lehetőséget nyújt arra, hogy az államilag elismert fajtákról több éves eredmények alapján, objektív tájékoztatást adjunk az érdeklődőknek és bemutassuk a szántóföldi parcellákon is a fajtákat.
A 2021-2022-es tenyészidőszakban az őszi búza országos elvetett vetésterülete 831.000 hektár. A vetésterület csökkenésével ellentétben az országos össztermés és a termésátlag is növekvő tendenciát mutat, ami gazdálkodói oldalról a technológiai fegyelem betartásának, nemesítői oldalról a nagy termőképességű fajtáknak köszönhető.
A 2021-es adatok alapján a Nemzeti Fajtajegyzéken 171, míg az EU közösségi fajtakatalóguson 2531 búza- fajta szerepel.
Az 1. és 2. ábrán megfigyelhető, hogy a sötétkék színű, országos termésátlagot jelölő oszlophoz képest a piros színnel jelzett abaújszántói termésátlag milyen eltérést mutat. A nagyobb termést adó fajták sorrendje Abaújszántón eltérő. A 10 legnagyobb termést adó fajtát zöld színnel jelöltük. Azokról a fajtákról, amelyek az átlagosnál kisebb mértékben térnek el az átlagos terméstől, elmondható, hogy minden környezeti körülményhez jobban adaptálódnak, így biztonságosabban termeszthetők.
A 2021-2022-es tenyészidőszakban az őszi káposztarepce országos elvetett vetésterülete 233 252 ha.
A NÉBIH MGEI a nemesítőházak megbízása alapján 2021-2022 évi tenyészidőszakban a normál korai és a középérésű csoportban 17 hibridet, míg a korai-közép-
érésű IMI csoportban 5 hibridet vetett el az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce hibridek kísérleti csoportjában. Az IMI csoportban a hibrideket CLERATOP® gyomirtó szerrel kezelve vizsgáljuk. A vizsgálatban szereplő 22 hibrid közül 5 EU-listás, hazai nemesítésű repce hibridet a kísérletben nem vetettek.
A NÉBIH MGEI a 22 hibridet 12 helyen állította be. A kedvezőtlen őszi időjárási körülmények miatt több kísérlet nem megfelelő módon kelt ki.
A Nemzeti Fajtajegyzéken jelenleg 194 őszi káposztarepce fajta szerepel, ami kiváló biológiai hátteret biztosít a hazai repcetermesztéshez. A szabadelvirágzású fajták száma a Fajtajegyzékben 7-re csökkent. A 187 elismert hibrid közül 7 féltörpe/SD, 4 magas olajsav és alacsony linolénsav-tartalommal rendelkező/HOLL, 26 pedig imidazolinon rezisztens/IMI csoportba sorolható.
Az EU közös fajtakatalógusában az őszi káposztarepce fajták száma 1340.
A termelők az országos vetésterületen már csak hibrideket termesztenek. A gyakorlati termesztésben továbbra is a korai és középérésű csoportba tartozó hibridek egyaránt fontosak. Az IMI/Clearfield őszi káposztarepcék vetésterülete 10-11.000 ha-ra becsülhető.