WebshopCímke

Új, magas réztartalmú növény-kondicionáló a Biolchimtől: Loker TE - Folyékony réz lombtrágya Bór kiegészítéssel, kiváló növényvédelmi hatással

2023. 03. 27.

A réz az egyik legrégebben ismert fém, az emberiség mintegy 9 000 éve készít belőle eszközöket. a természetben termésrézként, elemi formában vagy szulfidos, oxidos ércekben fordul elő. Biológiai vonatkozásai felől közelítve ismert, hogy az alacsonyabb rendű szervezetekre, (gombák, moszatok) már alacsony koncentrációban is toxikus, e tulajdonsága alapján használják különböző vegyületeit gombaölő szerként már 150 éve.

A növényi életfolyamatok mélyebb megismerése feltárta a mikroelemeknek, köztük a réznek a növényi anyagcsere folyamatokban betöltött sokoldalú szerepét is, így a növényvédelmi célú alkalmazás mellett a rézhiány tünetek pótlására mikroelem trágyaként is megjelent a tápanyag-utánpótlás eszköztárában.

A réz élettani hatásai a növényi szervezetre: a réz a nehézfémek csoportjába tartozik. A nehézfémek toxikus hatása régóta ismert, ezért a XX. század elejéig a rezet, mint növényi mérget tartották számon. Az 1920-as évekre az élettani kutatások tisztázták, hogy mind a növényi, mind az állati szervezet számára az eszenciális tápelemek közé tartozik.

A réz a fehérjeszintézis nélkülözhetetlen eleme, de részt vesz a generatív szervek kialakulásában is. Hiányában növekedési és fejlődési zavarok következhetnek be, melyek először a fiatal leveleken és a reproduktív szerveken válnak láthatóvá. A réz több enzim alkotója a fotoszintetikus elektron transzport, szénhidrát zsír és fehérje szintézisében. Hiányában csökken a szárszilárdság, romlik a vízháztartás, csökken a szárazságtűrő képesség.

A gabonafélékben a réz támogatja a szemképződést és a fehérje felhalmozódást a szemekben. A rézhiányos gabonák gyengébb szárat mutatnak és érésük elhúzódik a réztrágyázott növényekhez képest. A rézhiányos kalászosok jellemző hiánytünete a levélcsúcs- kifehéredés és a hiányos termékenyülésű kifehéredő kalász.

Gyümölcskultúrákban levélszéli elhalások, levél felpördülés, levélsárgulás, az alvó rügyek tömeges kihajtása, terméketlenség jelzik a réz hiányát.

loker_te_foto.JPG (210 KB)

A lágyszárú növények a fiatal levelek turgorának csökkenésével és hervadásos tünetekkel utalnak a rézhiányra.

Általánosságban megállapítható, hogy a rézzel jól ellátott növények asszimilációs teljesítménye a zavartalan klorofill szintézis és a megfelelő vízháztartás következtében jobb, mint a rézhiányos növényeké.

A magyarországi talajokban többnyire van ugyan elegendő réz, csak nem mindig felvehető formában. Hiány jelentkezhet magas szervesanyag-tartalmú talajokon, ahol a réz a szerves anyagokkal felvehetetlen komplexeket képez és alacsony tápanyagkészletű, savanyú homok tajokon, ahol a savanyúság növekedésével növekszik ugyan a réz felvehetősége, de a kimosódás lehetősége is.

A réz más kationokkal (vas, mangán, alumínium, cink) antagonizmusban van. Emiatt a talajból való felvétele még jó ellátottság esetén is gátolt lehet és a növényben való szállítása is lassú, ezért a legmegfelelőbb rézpótlási lehetőség a levéltrágyázás. A rezet a növény Cu (I) és Cu (II) rézion formában vagy szerves komplexekben képes fölvenni. Rézre érzékeny kultúrák a kalászosok és a gyümölcsös állókultúrák. A hiánytünetek megjelenésekor végzett rézpótlás már termésveszteséggel jár, ezért a megfelelő fenofázisokban adott mikroelem trágyával meg kell előzni annak kialakulását.

A bór élettani hatása a növényi szervezetre: a bór általában megfelelő mennyiségben található talajainkban, de felvétele gyakran gátolt, pl. magas ph-jú és sok meszet tartalmazó talajokon vagy a szárazság következtében. Ezért szükség van a pótlására, amelynek a legmegfelelőbb formája a levéltrágyaként való kijuttattása. A bór elősegíti a pollentömlő csírázását, ezért jelentős hatása van a növény termékenységének alakulására. Fontos szerepet játszik a szénhidrátok és fehérjék, egyes fitohormonok anyagcseréjében és szállításában,közreműködik a sejtfal megszilárdításában.

A réz és a bór együttes alkalmazása erősebb és termékenyebb növényeket eredményez, mintha csak az egyik vagy másik elemet pótolnánk, továbbá biztosítja a hozam maximalizálását és a jobb minőség elérését.

A Loker TE kiváló növénykondicionáló és növényvédelmi mellékhatással is rendelkezik, mivel erősíti a sejtfalat és a növényi szöveteket, optimalizálja a növény táplálkozási állapotát, elősegíti a zöldebb, erőteljesebb növényi habitus kialakulását.

Loker TE

A növényi ellenállóságot fokozó réztartalmú készítmény
Megelőzi és gyógyítja a réz- és bórhiányt
Elősegíti a növényi szövetek megerősödését

                                                          M/M
Összetétele: Réz (Cu) vízben oldódó:      8%
Vízben oldódó Bór (B):                        0,2%
Fiziko-kémiai tulajdonságok:
ph (1%-os oldatban): 8,4 +–0,5%
Sűrűsége 20 °C-on 1,30 +–0,02 kg/l

Adagok és az alkalmazás módja:
Kalászosok: bokrosodás végétől kalászhányás állapotáig 2-2,5 l/ha
Szőlő: rügyfakadástól az érés kezdetéig alkalamanként 1-2 l/ha
Fásszárú gyümölcskultúrák:
Alma, körte: virágzás előtt és elvirágzás után 1-2 l/ha
Egyéb gyümölcsfélék: 1-2 kezelés betakarítás után 2-2,5 l/ha
Szabadföldi paradicsom: 4-5 kezelés a vegetációban 1-1,5 l/ha
Szamóca: késő őszi kezelés a vegetáció végén 1 l/ha
Káposztafélék: 1-1,5 l/ha
Gyökérzöldségfélék: 1-1,5 l/ha
Öntözéssel (talajos termesztés): csepegtető rendszeren keresztül kijuttatva 10-15 l/ha

Speciális felhasználási célra történő alkalmazás előtt kérjük, konzultáljon a gyártó munkatársaival! A termék a legtöbb műtrágyával és növényvédő- szerrel keverhető, kivéve ásványi olajok és emulziók. A biztonságos alkalmazás érdekében előzetes keverési próba ajánlott. Kerülni kell a kijuttatást teljes virágzás idején és rézérzékeny növényeken. A Loker TE egy folyékony koncentrált réztrágya bór kiegészítéssel, amelynek növényi szöveterősítő és növényvédelmi mellékhatása is van. Alacsony dózisa és kedvező ára gazdaságos felhasználást biztosít.

Varga Attila
szaktanácsadó

lorker alap.jpg (657 KB)

biolchim_logo.webp (3 KB)

5
megyében van telephelyünk
Agroker Nyíregyháza
A nyíregyházi székhelyű Agroker Holding Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében meghatározó szereplője a mezőgazdaságot kiszolgáló kereskedelemnek.
A 70 éves múlttal rendelkező nyíregyházi székhelyű társaság egyéni vállalkozók, őstermelők, társas vállalkozások részére 5 megyében biztosítja több ezer ügyfelének széles termék- és szolgáltatási kínálatát. A társaság számos regionális telephellyel rendelkezik.
70
éves a szakmai tapasztalatunk
A nyíregyházi székhelyű Agroker Holding Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében meghatározó szereplője a mezőgazdaságot kiszolgáló kereskedelemnek.
A 70 éves múlttal rendelkező nyíregyházi székhelyű társaság egyéni vállalkozók, őstermelők, társas vállalkozások részére 5 megyében biztosítja több ezer ügyfelének széles termék- és szolgáltatási kínálatát. A társaság számos regionális telephellyel rendelkezik.
Agroker Központ
Nyíregyháza
4400 Nyíregyháza, Kinizsi u. 2.
Nyitvatartás:
Hétfőtől-péntekig 7.30-16.00
Szombat: 7:30-13:00 (csak szezonálisan márc. 1-től júl 31-ig) Vasárnap: Zárva
Agroker országszerteAgroker országszerteAgroker
Regionális Központ Mezőtúr
5400 Mezőtúr, Miklósi u. 9.
Agroker
Regionális Központ Mezőzombor
37-es főút, 37-es km szelvény
Agroker
Regionális Központ Kisvárda
4600 Kisvárda, Török u. 11.
Agroker
Regionális Központ Fehérgyarmat
4900 Fehérgyarmat Szatmári utca 1.
Agroker
Regionális Központ Mátészalka
4700 Mátészalka, Jármi u. 57.
Agroker
Regionális Központ Nyírbátor
4300 Nyírbátor, Császári u. 81.
Agroker
Nyíregyháza
Agroker
Debrecen