A kiállításon a 25-ös és 26-os pavilon ezúttal is az Olasz prémium gyártók gyűjtőhelye volt. A szántóföldi növénytermesztés mellett a speciális kertészeti munkagépekre figyelt itt az egész világ.
A Dragone srl. a kiemelt innovációs bemutatóterületen állította ki tisztán elektromos hajtású Dragone Energy szőlészeti növényvédő gépét. A Dragone gyár ezzel a géppel csatlakozott a MARcEL projekthez, melynek célja egy sor teljesen elektromos hajtású munkagép precíziós rendszerbe történő integrálása kiterjesztve az adatgyűjtés és archiválás lépéseire. A MARcEL projekt a fenntartható mezőgazdaság fejlesztéseiben tevékenykedik a Piemonti régióban 17 Olasz szereplő részvételével, akik között nagyvállalatok mint például a CNH csoport, egyetemek és kutatóközpontok is sorakoznak.
A mezőgazdaság 4.0 keretében megálmodott projekt fő iránya a Black Shire autonóm gép megteremtése, melyben egy gumihevederes RC3075-ös 75 LE teljesítményű dízel erőgép és a rá függesztett permetezőgép dolgozik majd kezelő mentesen, távirányítással és részletes adatgyűjtést végezve. A kapcsolat 24 órás és 7 napos munkát ígér automatikus térképezéssel, fejlett szoftverrendszert melyben egy kezelő és operátor nélküli robottraktort kapunk, autopilóta móddal. A hevederek 2 független elektromos motorral hajtottak és a munkagép is elektromos hajtású. A tervezéskor a biztonsági előírásoknak való megfelelés kiemelkedő, mely teljesítését a gépeken elhelyezett különböző szenzorok biztosítják majd.
A Dragone standon a legnagyobb érdeklődést a Dragone MTX-220 mulcser + BM22 kitérő mulcser körül láttuk. A gép alapjaiban a jól ismert extra erős VP széria duplapajzsos mulcsere melyre felépítésre kerül egy automatikusan kitérő robosztus kis mulcser. A gép szériában önálló hidraulika rendszerrel rendelkezik és joystick vezérléssel adaptált, és megvalósítja a traktor közepétől mért 3 méter feletti kitérés igényeit.
A Dragone ültetvénypermetezésben a közkedvelt K1 duplaventillátoros permetezőgépet új verzióban, mellső beszívású ventilátor házzal mutatta be. A szóróívek oldalanként teljesen leburkolhatóak, így a gép jól használható a szigorú előírásokat követelő vízpartokon, ahol a vízi élet védelme is cél.
Ahogy Magyarországon, úgy az egész EU területén egyre nagyobb hangsúlyt kap a mechanikus gyommentesítés amiben a Dragone CR16 damilos tőközművelő gépe kiváló alternatíva a legtöbb ültetvényes gazdálkodó számára.
A Maschio Gaspardo standja látványos volt a kiállításon. Számos újdonságot mutattak be:
A Gaspardo Chrono 800 a nagysebességű precíziós vetőgépek választékát bővíti a Precíziós gazdálkodás számára összecsukható lengő szárnyakkal ellátott, vontatott vázas modellel. Fokozott termelékenység egy akár 16 vetőegységgel rendelkező modell esetében.
A Gaspardo Primo EW isotronic, nagy pontosságú műtrágyaszóróval a pontos munka akár 32 méteres szélességben is hibátlan.
Gaspardo Opera 600 isotronic új innovatív modell a kombinált vetéshez. Az új, nyomás alatt álló tartály a precíziós gazdálkodásra is tekintettel növeli a vetőmag és a műtrágya elosztásának hatékonyságát.
Maschio Jumbo isotronic: az Isobus kommunikációs rendszerrel és nem kevesebb, mint 5 új szerkezeti szabadalommal rendelkező forgóborona.
Gaspardo Tempo Ultra isotronic + front tartály függ. vegyszerező. Kiváló minőségű növényvédelem 30 méterig.
Az Orizzonti srl. is bemutatta speciális mulcser családját. A kiállításon látott újdonság egy Orizzonti Star-200 mulcser + Baby green DHT60 kitérő mulcser. A gép előnye, hogy tömege 900 kg körüli ezért egy normál ültetvényes traktorral kiválóan üzemeltethető. Megoldásait tekintve egyszerű, letisztult gép kedvező ár-érték aránnyal. Elsősorban 5 méteres vagy alatti gyümölcsösökben használható.
A Dal Cero Metalworking gépeit nagyon látványos standon mutatta be a Novum. A DCM M36 és M42 műtrágyaszórói hatalmas keresletet mutattak az elmúlt években az Olasz piacon és a külföldi export is emelkedni kezdett. A kiállításon egy határszóróval és LED világítással felszerelt DCM M42 iso műtrágyaszóró gépet láthattunk.
A Dante gépgyár évek óta mutatja be újabb és újabb megoldásait a minimális talajművelés területén. Az általuk gyártott Ares lazítók mellett egyre nagyobb érdeklődés övezi a Dorado kombinált talajművelő gépeket, melyek használatával komoly menetszám csökkenés érhető el. A kiállításon szavazatunkat azonban a Dante Tandem rövidtárcsa mellett raktuk le, melyre a Startec multiperformer isobus rendszerű precíziós (VRC/SC) zöldítő adaptációja lett felépítve alkalmassá téve a munkagépet az egymenetes precíziós zöldítő vetésre. A Tandem vetőgép család így a digitális átálláshoz bárkinek kiváló alternatíva lehet.
A 29-es pavilonban a kertészet speciális gépeivel találkoztunk. Itt került bemutatásra az FCR BA venyigesodró a BMV FLHD síkfalmetsző és az Agrofer Universal tőközművelő család.
A 19-es pavilonban a világ nagy traktorgyártói között büszkeségünkre a Cosmo srl. kapott ismét helyet. A folyamatos termékkínálattal bővülő „Bully” vonal fokozott érdeklődést mutatott, hiszen prémium minőségű talajmarókra és mulcserekre nagy szükség van, főleg akkor ha a csúcs minőséghez a legjobb ár is párosul. A Cosmo SGM-72 fűkasza nagyon szép gyepvágást szavatol 19-110 mm között és rendkívül gazdaságos az üzemeltetése.
A standon bemutatkoztak a VST kistraktorok és az Ettore elektromos mobilitást hordozó négykerekűek is. A VST 918, 922, 927 összkerekes traktormodelljei rendelkeznek az EU-ban elengedhetetlen certifikátokkal és motorjaik megfelelnek a stage V legmagasabb szintű emissziós normáknak a 18-27 LE közötti teljesítmény kategóriában.
A nemzetközi gyártók pavilonjában jó érzéssel beszélgettünk a MZURI gépgyár embereivel, hiszen saját szemünkkel láthattuk, hogy az innovatív megoldásokra óriási kereslet mutatkozik. A kiállításon bemutatott MZURI PRO-TIL4T egymenetes sávművelő gép és Precision Planting adaptációval ellátott MZURI XZACT szemenként vető adapter vonzotta a szemeket.
Fő alkatrészbeszállítóinkkal a 37-es csarnokban találkoztunk. Az Annovi Reverberi céggel megerősítettük hosszú távú megállapodásainkat, hogy a Magyar piacon továbbra is vezető permetezéstechnikai megoldásokat kínálhassunk.